SELAM HERKESE! | Bekir Erkuş

SELAM HERKESE!

Yatırımcı gözü ile

SELAM HERKESE!

Geçen gün instagram’da çok hoşuma giden bir yazı yazıverdim. Bir reels video’su altında kaldığı için çok dikkat çekmemiş olabileceğini düşünüyorum. Bu sebeple buradaki ilk yazıma o yorumum ile başlamak istiyorum.

Yatırım araçları göçmen kuşlara benzer, V şeklinde uçarlar. Dinç olan liderlik eder ve en önde uçar ama bir süre sonra yorulur ve arkadaki yerine geçer. Bu şekilde uzun süre beraber uçmaya devam ederler. Arsa, değerli maden, döviz, borsa bunların hepsi günü geldiğinde öncülük etme kapasitesine sahiptir. Şahsen sanal paraları henüz bu kategoriler içerisinde göremiyorum.

2016 sonundan itibaren gayrimenkul sektörü nispeten durağan bir döneme girmiştir. Bunun yurtiçinden ve yurtdışından kaynaklı sebepleri tek tek sıralayabiliriz. 2021’e geldiğimizde hala pansumanlarla sektörün ayakta kaldığını söylememiz mümkün olabilir. Ancak önümüzdeki dönemde bir pansumana ihtiyaç kalmayabilir. Çünkü gayrimenkul sektörü ve arsa yatırımları öne doğru uçmaya başladı başlayacak. Bunun da yurtiçi ve yurtdışı sebepleri var tabiki.

Yurtdışından bazı parametrelerle bakacak olursak. Şu an İstanbul gibi bir metropolde konutlara baktığımızda metrekare fiyatının 1000 USD altında bir çok alternatif olduğunu görüyoruz. Londra New York Paris’e gitmesek bile yine büyük şehirlerde başlangıç fiyatlarını 5000 USD/metrekare olduğunu görmekteyiz. 5000 USD şu an da en lüks site fiyatlarına denk düşmektedir.

Arsacı arsadan bahsedecek olursa, dünya genelinde verimli tarla fiyatları 5 USD/metrekare kabul edilebilirdir. Ülkemize yansımasına baktığımızda 1 USD civarında hala birçok verimli arazi bulabilmekteyiz. Fakat en önemli konu bu yükselişi de zamanında ön görüp planlayabilmek aksi takdirde bu fırsatı kaçırabiliriz. Şu an 1 otomobil fiyatına 20.000 m2 tarla çok rahat alınabiliyor. Sizce böyle kalma ihtimali var mı? Lütfen öngörülü olalım. Artık takip edebileceğiniz proje sayısı çok az 2016 öncesindeki gibi har vurup harman savuramayız, çok daha emin ve isabetli kararlar vermeliyiz.

Gayrimenkul dönemi yakındır. Hazır olun.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir