Gayrimenkul Danışmanının Gayrimenkul Sektöründeki Etkisi | Bekir Erkuş

Gayrimenkul Danışmanının Gayrimenkul Sektöründeki Etkisi

gayrimenkul-danismani
Yatırımcı gözü ile

Gayrimenkul Danışmanının Gayrimenkul Sektöründeki Etkisi

İyi bir gayrimenkul danışmanı nasıldır?

Herşeyden önce hükümete yakındır. Milli Emlak’ta, Boğaziçi imar’da, Çevre Şehircilik’te, Belediye’de, Tapu Müdürlüğünde ve bilumum yerlerde bir abisi veya bir abisinin tanıdığı vardır. Parayla çözemeyeceği iş yoktur. Hobilerinin başında tavla oynamak vardır. %1 kazanıyor görünüp, %10’dan aşağı kazanmaz. %2 + %2 ile çalışmaya çalışanların işine sekte vurarak sektörden kaçırmaya çalışır. Ekonomi’yi berber’i ile tartışır, kulaktan duyduklarına çok önem verir. Yurtdışı ile alakası yoktur. Tek önemli sektörün inşaat ve gayrimenkul olduğunu düşünür, uzaya gidilecek mekiğin içinde kullanılacak demir’in ST37, betonun C15 ile halledileceğini, malzemeden çalarak karı maksimize etmeyi düşünür. Anlatır.

Kötü bir gayrimenkul danışmanı nasıldır?

Bürokrasinin gerektirdiği sertifikasyonları tamamlar. Ekonomi’yi, piyasaları, reel sektörü farklı mecralardan mümkünse yurtdışı basınından da takip eder. Geçmişi çalışarak, gelecek projeksiyonu yapar. Vizyoner olmalıdır, gayrimenkul sektörünün altında 400 sektöre hizmet ettiği bilinciyle kişisel beklentilerin önünde gelecek sorumluluğunu taşır. Kaynağı belli olan doğru bilgi verir. Yurtdışındaki gayrimenkul piyasalarını takip eder. Anlamaya çalışır.

İyi gayrimenkul danışmanları muhtemelen daha çok iş yaptıkları için güzel ülkemizde onlar iyi. Kötü olanlar daha az iş yapıyordur. Zaten “Emlakçılar” kazandığı parayı hak etmiyor. Yer gösterip %4 para kazanıyorlar güzel iş. Böyle düşünen varsa hemen “Emlakçılığa” başlasın. Merak etmeyin herkes emlakçı. Bir ülkede herkes o işe girerse o iş ne oluyor? Çivisi çıkıyor. Çivisi çıkan bir hazne su kaçırır. Strateji geliştiremezsiniz! Sektör ve çalışanlarını değersizleştirirsiniz. Değersizleşen sektör parça parça dökülmeye başlar. Kazanamayan kaliteden hizmetten ödün verir. Sonra o sektörün öncü sektörlerden biri olduğundan bahsedemezsiniz.

Merdiven altında üretilmiş bir ürün satın alır mısınız? Muhasebenizi danıştığınız tüm evraklarınızı emanet ettiğiniz Mali müşavirinizi hangi kriter ile seçtiniz? Okulunu okumuş mu? Avukat seçiminizi nasıl yaptınız? Hatta Doktor seçiminizi ne belirliyor? Bir sektörün itici sektörlerden biri olduğu iddia ediliyor ancak bu sektörde danışılan kişiler merdiven altından tercih ediliyor. Daha enteresanı gayrimenkullerinizi kendiniz pazarlıyor kendiniz araştırıyorsunuz! Sektörün duayenlerinden Nuri Özelmacıklı (Nur içinde yatsın) “Evini kendi satmaya çalışan mal sahibi evin altına bomba koymuştur” derdi. Siz yılda 1-5 gayrimenkul alır satarsınız bir danışman bundan çok daha fazlasını senelerdir yapmaktadır.

Gayrimenkul danışmanı seçerken lütfen araştırın. Nasıl araştıracağınızı bilmiyorsanız bana sorabilirsiniz! Gayrimenkul sektörü saygın bir sektördür. Ekonominin damarlarından biridir. Gayrimenkul Danışmanlığı da saygın bir meslektir. Sektörün yön verenlerindendir. Kötü gayrimenkul danışmanları tarafından kurgulanmalıdır.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir