ÜRETEN TOPRAK | Bekir Erkuş

ÜRETEN TOPRAK

Yatırıma yönelik arsa arazi işlerini kim sevmez ki? Herkesin ağzında “üretilmeyen tek şey topraktır.” lafı dolanıp durur. Kayıtlara göre 1900’lü yıllarda ilk Mark Twain bunu söylemiş. Alalım dursun bize para kazandırsın. Güzel iş. Toprağı değerli kılan çevresindeki veya üzerindeki projelerdir. 

Yanlış hatırlamıyorsan 2010 yılında Yalova köprü projesi iyice ayyuka çıkmıştı. İnsanlarda bir inanmama dürtüsü vardı. Daha önce ne de olsa çok söylenti çıkmıştı. Çiftlikköy’de fiyatlar 3-5 TL/m2 civarında idi. O dönemlerde yer alanlar iyi para kazandılar. Sonra İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Çılgın Proje Kanal İstanbul, Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi büyük projeleri takip ederken daha küçük ölçeklilere iş döndü. Orası mahalleydi ilçe olacak, oraya sanayi gelecek konuyu biliyorsunuz çok örneklendirmeme gerek yok.

Hımm bir de piyasalar durunca Kanal İstanbul’u ısıtıp servis etmek var.

Oturdukları yerden haber yapıp, sadece spekülatif hareketleri körükleyen emlakçılara çanak tutanları da kınıyorum. Tabi bilmeden yaptıkları için de çok kızamıyorum.

Arkadaşlar üretmemiz lazım. MEGA ULTRA SON KUPON projeler bitti. Ne yapacağız? Kendi projemizi kendimiz yapacağız. Gücümüz ölçeğinde. Sanayi tesisleri kuralım üretelim, konut üretelim satalım, ticarethaneler kuralım kazanalım kazandıralım, tarım yapalım. Çevremize değer katarsak çevresi zaten değerlenir. Global sermaye hareket etmediği sürece “Kendi projeni kendin yap” kazan kazandır süreci devam edecektir.