ARSA ARAZİ DÜNYASINA GİRİŞ | Bekir Erkuş

ARSA ARAZİ DÜNYASINA GİRİŞ

Baştan size bir sır vereyim mi? Arsa arazi yatırımlarında kısa sürede zengin olamazsınız! Kısa sürede zengin olmak istiyorsanız, hani bazı kendine güvenen yazarlar kitaplarının başında derler ya, bu kitap size göre değil…

Ben bugüne kadar yapamadıklarını yapmış gibi gösterebilen bir kişi olamadım gitti. İki tane gayrimenkul danışmanı gelse size, biri ben olmalıyım tabi ki, siz daha büyük ihtimalle onu seçersiniz. Bir Lise öğretmenim vardı bize hep “İnsan’ın iki seçeneği varsa %60 yanlış’ı seçer.” derdi. Bu şekilde kendime sağlam bir paye çıkartmış oluyorum.

Kendi yapmadığım yapamayacağım şeyleri anlatmaktansa sayfamın başında bahsettiğim gibi tecrübelerimden biraz bahsedeyim. 10 yılı aşkın bir süredir bu işerin içerisindeyim. Dönemsel olarak arsa arazi yatırımcılığı da sürekli farklılıklar gösterir. 2000’li yıllar öncesi arsa arazi yatırımı çocuklar hatta torunlar için düşünülen bir yatırım türü idi. 2000’li yıllar teknolojinin hayatımıza girmesi, tüketimin hızlanması, arsa arazi yatırımını torunlardan çocuklara, çocuklardan emeklilik zamanımıza hatta yıl sonu ödememizde nakite çevirebileceğimizi düşündüğümüz bir yatırım aracı haline getirdi.

Evet bu doğru. Al sata uygun mu? Uygun abi! Al sat o zaman. Peki abi. Aldık sattık. 6 ay’da %40 – %60 karlılıkları yakaladık. Bazen geçtiğimiz bile oldu. Dolar bazında kazanırız. Dolar bitik zaten abi. Evet Dolar bazında da %30 – %40 arası kazandık. Hatta hiç unutamam 14 ayda %86 para kazandırdığım bir müşterim şaka ile karışık “Bekir zarar ettirdin bizi bu sefer.” dediği bile olmuştur.

Arkadaşlar arsa arazi yatırımı bir kumar değildir. Eninde sonunda kazanacaksınız. Yurtdışında “Land Banking” diye bir terim var yani “Arazi Mevduatı”. Peki bu land banking işini kimler yönetiyor? Para piyasalarında rol alan oyuncular. Güzel ülkemizde arazi mevduatını kim yönetiyor. “O iş bende abi, çekini kes ver sen”ciler.

Bu iş bir ticaret. Kazanmak var, büyük kazanmak var, diğer ticaret enstrümanları karşısında yenik düşmek te var. Lütfen bu işi işin ehilleri ile takip edin. Yoksa ne torununuza ne çocuğunuza ne de emekliliğinize bırakacak toprağımız olmayacak. İş bu kadar ciddi.